Wymagana jest wiedza o postanowieniach umowy
Inwestor ma możliwość wyrażenia zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą w sposób dorozumiany. Agata Szczerba
17 lutego 2016 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę ( III CZP 108/15), w której uznał, że skuteczność wyrażonej w sposób dorozumiany ( w oparciu o art. 60 k.c.) zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą uzależniona jest od zapewnienia inwestorowi możliwości zapoznania się z postanowieniami tej umowy, które wyznaczają zakres odpowiedzialności przewidzianej w art. 6471 § 5 k.c.
Uzasadniając to stanowisko Sąd Najwyższy, podkreślił, że obecnie, w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2008 r. (III CZP 6/08), nie budzi wątpliwości możliwość wyrażenia przez inwestora zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą w sposób dorozumiany (czyli przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny, np. tolerowanie obecności podwykonawcy na placu budowy, dokonywanie wpisów w dzienniku budowy, odbieranie wykonanych robót itp.). Sąd Najwyższy zaznaczył równocześnie, że do tzw. czynnej zgody wyrażonej w sposób dorozumiany nie mają zastosowania przesłanki określone w art. 6471 § 2 k.c., który reguluje tzw. milczącą akceptację podwykonawcy.
Akceptacja umowy
W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy przedstawił trzy koncepcje, które ukształtowały się obecnie w orzecznictwie w zakresie warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta